Kustovnice čínská: Jak se o ni starat, abyste měli úrodu?

Naše prostředí jí vyhovuje, na růst a rozšiřování jsou u nás ideální předpoklady. Chorobami a škůdci prakticky netrpí, proti mrazům je více než odolná. Zájem o její pěstování vyvolaly už dříve sušené plody z lékáren. Přesto se ukázal problém při pěstování. Kustovnice sice intenzivně roste, plody však přináší jen v minimálním množství.
sušené goji bobule

Důležitý je řez

Rostliny rostou velmi bujně a začínají rodit už v druhém roce po výsadbě. Kvalitní plnou úrodu dosahují ve třetím roce, jako čtyřleté rostliny. Jedním ze základních agrotechnických opatření je řez. Pokud je kustovnice neplodná, je to pravděpodobně způsobeno jeho absencí, nebo je nesprávně proveden. Tvarovací řez kustovnice je přitom poměrně jednoduchý. Je potřeba ho však provádět každoročně, a to dostatečně včas – do konce června. Pokud ho neučiníte, úroda bude minimální, až nulová a plody budou drobné.
goji bobule

Jak na to?

Při budování plodící "korunky" postupujte v několika krocích. V prvním kroku je třeba odstranit všechny výhony do dvou třetin keře, které obrůstají kmínek. Ten vytvoříte z několika nosných, pevných, vztyčených výhonů v prvním roce, ty k sobě svážete a upevníte ke kolíku. Protože kustovnice kmínek přirozeně netvoří, je nutné vytvořit jej takovým, nebo podobným způsobem. Do koruny takového "stromečku" má pak lepší přístup sluneční záření, díky čemuž plody lépe vyzrávají a jsou větší.
Následujícím krokem je zkrácení všech zbývajících výhonků o třetinu až polovinu, aby se podpořilo sekundární rozvětvení. Pokud se nezkracuje, budou dále pokračovat v růstu na úkor rodivosti a dosáhnou délky několika metrů. Většina květů by opadla a jen pár by dozrálo do velmi malé velikosti. Rostlina by vydala více energie na růst než na tvorbu plodů.

Doplňte živiny

Po řezu potřeba keře přihnojit základním hnojivem, které se motykou mělce zapraví do půdy. Pozor, kustovnice má mělce položený kořenový systém.

3.5
02