Cítíte se mladší, než jste?

Lidé jsou různí. Někdo leží rád na kanapi před televizí nebo s novinami v ruce, další si rád posedí u cigárka a skleničky vína, jiný celý den popobíhá a za něčím se honí, další jí veganskou stravu a cvičí jógu. Většinou se měníme i během našeho života. Náš životní styl nezůstává vždycky stejný, ovlivňují ho partneři, lidé, které v životě potkáváme, naše zkušenosti a zážitky. Podle toho, jak žijeme, nám stárne tělo i duše. Tedy tělo stárne vždycky, ale někomu rychleji a někomu pomaleji. Mluvíme pak o takzvaném biologickém věku. Ten se může o několik let lišit od našeho skutečného věku. A to jak směrem nahoru, tak směrem dolů.

fotka

Na čem záleží?

Je mnoho faktorů, které hrají roli. Na internetu najdete i různé testy, podle kterých se vám pak váš biologický věk zobrazí. Nebo si můžete zajít k odborníkovi na výživu a ten vám ho pomůže určit. Samozřejmě berte výsledky s lehkým odstupem, nemusí všechno úplně sedět a není třeba propadat hned depresím, pokud se vám ukáže věk o deset let vyšší, než zrovna jste. Ale jako určitý signál byste to brát měli. Že je třeba něco v životě změnit, pokud chcete dlouho vydržet fit.

·         Váš skutečný věk
·         Pohlaví
·         Kouříte-li a kolik
·         Pijete-li alkohol a kolik
·         Sportujete-li a jak často
·         Jíte-li maso a jak často
·         jíte-li zeleninu a ovoce a jak často
·         jíte-li ryby a jak často
·         jíte-li uzeniny
·         Opalujete-li se
·         Váš krevní tlak
·         Váš BMI
·         Váš cholesterol
·         Riziko infarktu v rodině
·         Stáří vašich rodičů
·         Máte-li koníčky
·         Máte-li dobré přátele
·         Jak kvalitní máte spánek
·         Jaký je váš sexuální život
·         Jste-li šťastní

muž

A další faktory, záleží na tom, jaký test podstupujete. Z toho vidíte, že pro nižší biologický věk, než je ten váš skutečný, je nutná nejen fyzická, ale i psychická pohoda a spokojenost. Duše má na tělo velký vliv, to by se nemělo podceňovat. Proto ten, kdo tráví celé dny v posilovně a zdravě jí, ale je vnitřně nešťastný a sám, nemusí být nutně biologicky mladší než někdo, kdo nesportuje, ale má štěstí v osobním a pracovním životě.