Pitná voda: jaké množství je zdravé?

Voda reguluje tělesnou teplotu, a to nejen když se v létě potíme. Příliš málo pití poškozuje naše orgány. Potřebujeme také dostatek tekutin pro mozek, sliznice, trávicí systém a ledviny. Naše kůže také těží z pitné vody, je krásnější a čistější.
přelévání vody

Jak velké množství denně je vhodné?

Kolik vody potřebujeme? Jeden, dva nebo tři litry? Známá jsou doporučení mezi 1,5 a 2 litry vody denně. Nicméně, někteří lékaři s tímto nesouhlasí. Dle těchto názorů dospělí získávají v průměru 2 litry vody denně. 0,7 litru se dostává do těla pouze jídlem. Musíte tedy aktivně pít méně než dva litry a pouze pokud máte žízeň.
Zde je další chyba: mnozí věří, že člověk musí pít ještě předtím, než cítí žízeň. Takže tělo by mělo být neustále zásobováno dostatečnou tekutinou. Nicméně žízeň je signál z těla. Chce říct, že potřebuji vodu nyní, ne dříve, ne později. To nemusí platit pro kojence a starší lidi, ti často mají problémy s jejich žízní. U nich má smysl zajistit, aby pili dost.

Odkud pochází pravidlo o dvou litrech?

Pravidelně by člověk měl pít jen tolik, kolik si žádá žízeň. Ale odkud pochází "dvoulitrové pravidlo"? Pravděpodobně za tím stojí chytrý marketing velkých výrobců minerální vody. Ty spolu s některými odborníky na výživu a se zdravotnickými odborníky společně podporují tento jejich mýtus. Díky vlastním značkám tato skupina těží ze strachu z dehydratace.
kohoutková voda

Na co si dát pozor při pití?

Místo toho, abyste se nutili pít, spoléhejte na svou žízeň. Pokud je to možné, nepijte jakoukoli zakoupenou vodu z plastových lahví. Je mnohem lepší, když si vezmete vodu z vodovodu. V Česku má voda z potrubí velmi dobrou kvalitu. Takže můžete ji pít bezstarostně a udělat něco dobrého pro vás, ušetřit peníze a vyhnout se plýtvání plasty a dlouhým dopravním cestám pro balenou vodu. Když jste na cestách, můžete si s sebou snadno vzít láhev, abyste ji mohli znovu naplnit.

Můžete pít příliš mnoho vody?

Je možné pít příliš hodně vody. Přehánět byste to však neměli, voda nad určitou úroveň ředí krev solí (elektrolyty), a potom může u vás nastat i vzácná otrava vodou.