Koníček aneb co obnáší mít vlastního koně

Nejedná se jen o dětskou touhu, i když většinou se tato láska rodí již v útlém věku. Mnoho dětí si přeje mít vlastního koně. Avšak i tento sen je možné si splnit v dospělosti. Jedná se o jeden z náročných koníčků neboli hobby. Je třeba disponovat nejen určitým finančním obnosem, ale rovněž v rámci času. A to není zdaleka vše. Je potřeba být vybaveni i trpělivostí, zkušenostmi apod. Taktéž je zapotřebí počítat i s investicí v rámci veterinární péče, pravidelného očkování apod.
 dívka s koněm
Než si pořídíte ušlechtilé zvíře aneb co je třeba vědět?
 
Je třeba si uvědomit, že kůň není kočka ani pes. S tím je nutné počítat, tudíž nelze požádat případně sousedy, aby vám zvíře po dobu nepřítomnosti pohlídali. Koně je třeba několikrát za den nakrmit, hřebelcovat, čistit mu podestýlku apod.
 
Je třeba si zajistit základní výbavu, tj. ohlávka, vodítko, sedlo, jezdecká přilba, otěže, krmivo, vitamíny, seno, kosmetiku a veškeré věci pro péči o srst a hřívu.
 
Ustájení aneb lze to i zdarma
 
Ne v každé obci je reálné ustájení koně. Může se stát, že v obci vám nedají povolení k ustájení koně. V tom případě se musíte poohlédnout jinde. Zde počítat nejen ještě s dojížděním, ale také s finančním obnosem za ustájení koně.
 
Někde po vás budou vyžadovat souhlasné podpisy sousedů. Ustájení koně na vlastním pozemku je samozřejmě nejlepší možností, která vás prakticky nic nestojí. Je to ideální způsob, jak se koni věnovat maximálně a navodit i vzájemný vztah mezi člověkem a zvířetem.
 horské louky
Celoroční pobyt koně venku aneb kdy je to možné?
 
Samozřejmě ne každý kůň může být po celý rok venku. Rovněž pro celoroční pobyt venku je za předpokladu, že kůň je naprosto zdravý. Pro starší jedince není vhodné ponechání venku bez možnosti ustájení. Vždy je třeba tuto záležitost konzultovat s veterinárním lékařem. Na základě jeho verdiktu můžete koně nechat v rámci užití si venkovního pobytu. Mezi vhodné a odolné plemeno náleží hucul.
 
Podstatné je zajištění přísunu neustále čertsvé pitné vody. I tak je třeba, aby kůň měl možnost aspoň úkrytu před parným sluncem či před silným vytrvalým deštěm nebo bouřkou.